Przydatki skóry - to musisz wiedzieć. | Marine Ladies - blog beauty i lifestyle

Przydatki skóry - to musisz wiedzieć.

Udostępnij ten postNasza skóra posiada tak zwane „przydatki”, które dziś chciałabym Wam opisać. Czym one są, po co i gdzie występują. Jeżeli jesteście ciekawi to zapraszam do czytania dalej.

1) Gruczoły łojowe:
Ich praca jest regulowana hormonalnie, łój jest wydzielany do mieszków włosowych. Natłuszcza on włosy i skórę, ma właściwości ochronne, jego ilość zależy od wieku i stanu skóry.

2) Gruczoły potowe
Są ich dwa rodzaje

apokrynowe
Podejmują one swoją czynność w okresie dojrzewania, są regulowane przez hormony i emocje, najliczniej występują w:
- pachach
- pachwinach
- okolicach narządów płciowych
- krocza
- odbytu
- brodawki sutkowej
- brzucha
wydzielają one lepką wydzielinę, z której powstają lotne aromatyczne związki chemiczne, specyficzne dla każdego człowieka. To oznacza, że każdy z nas ma inny zapach. U zwierząt pomaga to w odnajdywaniu śladu, rozpoznania.

ekrynowe
Najliczniej występują one na dłoniach i stopach, ich funkcją jest regulacja cieplna.

3) Paznokcie
Pełnią funkcję podporową, czyli przy dotyku umożliwiają dokładniejsze wyczuwanie oraz ochraniają mocno unerwione i unaczynione zakończenia palców u rąk i stóp. Paznokcie, są to czworokątne zrogowaciałe płytki, które pokrywają grzbietowe powierzchnie u końcowych paliczków rąk i stóp. Rosną one około długości 2 mm na miesiąc, a u mężczyzn szybciej. U palców stóp rosną wolniej niż u rąk - całkowity odrost paznokcia trwa około 6 miesięcy.

4)Włosy
Zbudowane są z trzonu (łodygi), jest to część włosa wystająca ponad powierzchnię skóry, oraz z korzenia - jest to część włosa tkwiąca w skórze (tak zwana cebulka).

Mam nadzieję, że teraz już wiecie wszystko o przydatkach skórnych i dowiedzieliście się czegoś ciekawego, już niedługo nowy post, a gdy skończymy teorię zaczniemy typy skóry i jak je pielęgnować!