Cera mieszana. Jak ją rozpoznać i pielęgnować? | Marine Ladies - blog beauty i lifestyle

Cera mieszana. Jak ją rozpoznać i pielęgnować?

Udostępnij ten post


Zaczniemy od cery mieszanej, ponieważ jest ona najczęściej spotykaną. Dlatego postanowiłam od niej rozpocząć rozpoznawanie i pielęgnowanie poszczególnych typów skóry.

Skóra mieszana ma cechy dwóch rodzajów cer - tłustej i suchej.

Partie tłuste występują w tak zwanej strefie „T”, czyli czoło, nos i broda. Natomiast partie suche na policzkach.
Bardzo rzadko występuje sytuacja odwrotna. Cerę tę należy pielęgnować bardzo dokładnie i systematycznie. Konieczne jest postępowanie jak z dwoma rodzajami cer.

Do mycia nie stosować mydeł zasadowych, nie należy stosować preparatów na bazie alkoholu, nie należy samemu usuwać zmian.

Należy ograniczyć używki, ostre jedzenie. Stosować peelingi ziarniste, jeżeli występuje przewaga tłusta.

Do mycia należy stosować preparaty do skóry tłustej na partie tłuste i te do cery suchej na partie suche.
Należy stosować tonik bezalkoholowy o działaniu łagodzącym. Na dzień na partie tłuste krem matujący, a na suche nawilżający. Na noc na partie tłuste krem nawilżający, a na suche odżywczy lub regenerujący.

Raz w tygodniu należy stosować peeling enzymatyczny całej twarzy lub średnioziarnisty, a w partiach suchych enzymatyczny. Następnie nałożyć maskę odżywczą i ściągającą pory na partię tłustą oraz nawilżającą na partie suche.

Jeżeli nie ma rozszerzonych naczynek krwionośnych i nadciśnienia można 1x lub 2x w tygodniu korzystać z sauny, aby poprawić ukrwienie skóry, zimą należy ochronić skórę stosując lekkie kremy ochronne.

W przypadku gdy, w strefie skóry suchej występuje dużo teleangiektazji (tzw pajączków), należy używać preparatów na bazie azulenów i wyciągów z kasztanowca zwyczajnego, które mają na celu wzmocnienie naczyń włosowatych. Dodatkowo ważna by była suplementacja: krzem, siarka, wapń i cynk.

Jeśli chodzi o zabiegi w salonie kosmetycznym - to w przypadku, gdy nie ma licznych (wyraźnych) teleangiektazji można raz na dwa, trzy tygodnie wykonać peeling kawitacyjny. W przypadku, gdy skóra jest dość gruba, można poszaleć i zrobić mikrodermabrazję, ale o niskim gradiencie ścieralności, żeby drobiny były jak najmniejsze.

Mam nadzieję, że trochę Wam ułatwiłam pielęgnacje skóry mieszanej. Jeżeli macie jakieś pytania, chętnie odpowiem prywatnie.