Jak zdiagnozować skórę? | Marine Ladies - blog beauty i lifestyle

Jak zdiagnozować skórę?

Udostępnij ten post


Aby wykonać prawidłową diagnozę skóry, należy do tego podejść w sposób dokładny. Bardzo ważnym elementem diagnozy skóry dla kosmetyczki, jest wywiad z klientem, który przeprowadza się na pierwszej wizycie. Od dokładnie przeprowadzonego wywiadu zależą efekty zabiegu oraz zadowolenie klienta.


Kosmetyczka zapyta o dotychczasową pielęgnację domową i wcześniej przeprowadzone zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Zapyta także o przebyte choroby, choroby przewlekłe np. cukrzyca, nadciśnienie, zażywane leki w niedalekiej przeszłości, obecnie o stosowaną dietę, tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy i związany z nią stres, alergię, stosowane używki, korzystanie z solarium. Zapyta również, czy klientka jest w ciąży i czy karmi piersią, z jakiego zabiegu chce skorzystać i jakich efektów się spodziewa. Dodatkowo w trakcie demakijażu może zapytać klientkę, jaki według niej ma rodzaj cery i jak skóra reaguje na czynniki zewnętrzne.

1) Diagnozę skóry możemy wykonać, za pomocą specjalistycznych urządzeń:

Phmetr
Służy do pomiaru Ph skóry.

Korneometr
Służy do pomiaru ilości wody w warstwie rogowej naskórka oraz w jakim stopniu nawilżają kosmetyki użyte w trakcie zabiegu.

Ewaporimetr (tewametr)
Służy do pomiaru przez naskórkowej utraty wody, czyli TEWL, mierzy on objętość pary wodnej wydzielanej przez skórę.

Sebumetr
Mierzy poziom natłuszczenia skóry i intensywność pracy gruczołów łojowych, głowicę z papierem pergaminowym przyciska się do skóry, po chwili sprawdza się stopień natłuszczenia papieru, im jest on większy tym skóra bardziej tłusta.

Kutometr
Służy do pomiaru elastyczności skóry.

Dermatoskop
Przy jego użyciu można zobaczyć na skórze rozszerzone pory, zaskórniki, prosaki, naczynka (czyli tu teleangiektazję) oraz ocenić stan znamion. Składa się z dwóch cylindrów, z czego jeden do badania miejsc nierównych np. przestrzenie między palcowe, a drugi do oglądania większych zmian płaskich. Po skropleniu skóry specjalnym olejkiem przykłada się do niej jeden z cylindrów.

Lampa Wooda
Przy jej użyciu określa się rodzaj cery, składa się z czterech żarówek, które emitują promienie UV przez filtr niklowo-potasowy, z jej użyciem można też zobaczyć łupież pstry i niektóre odmiany grzybic. Przed przystąpieniem do badania należy dokładnie oczyścić skórę, nie myć mydłem, nie wolno stosować kosmetyków w dniu badania, przed użyciem lampy należy ją trzymać 20 cm od skóry pacjenta, rozgrzać przez 3 min, badanie musi być wykonane w zaciemnionym miejscu, a osoba wykonująca zabieg musi być ubrana na biało, aby jej strój odbijał promienie UV (to bardzo ważne). Pacjent i osoba wykonująca badanie muszą mieć założone specjalne okulary ochronne. Wynik badania podaje się na podstawie różnicy w zabarwieniu światła:

- Barwa ciemnoniebieska lub niebiesko-fioletowa oznacza normalną,
- Blado-różową skórę suchą,
- Ciemno-fioletowa nawilżoną,
- Prawie czarna tłustą,
- Biała nadmiernie rogowaciejącą,
- Zielono-biała trądzik i ropne krosty.

Profilometr
Służy do pomiaru szorstkości skóry i głębokości zmarszczek, można go użyć w celu sprawdzenia, czy stosowane preparaty lub zabiegi skutecznie wygładzają zmarszczki. Badanie polega na wykonaniu silikonowych odlewów skórnych, które poddaje się analizie trzema sposobami:
- mikroskopem elektronowym
- analiza cieni
- trójwymiarowa profilometria laserowa.

2) Diagnozę skóry (cery) można przeprowadzić za pomocą dotyku i aparatury. 
Kolor i rodzaj można ocenić wizualnie przy użyciu lampy kosmetycznej oraz lampy Wooda. Gładkość naskórka, elastyczność, napięcie mięśni i grubość tkanki tłuszczowej za pomocą dotyku.

Elastyczność skóry twarzy przeprowadza się w następujący sposób:
Fałd na granicy oczodołu chwyta się między dwoma palcami, chwilę delikatnie dociska, szybko puszcza. Jeżeli skóra odpręża się natychmiast, ma ona bardzo dobrą elastyczność, jeżeli po 10 sek-elastyczność jest średnia, jeżeli powyżej 10 sekund - to skóra wykazuje brak elastyczności. (to możecie same wykonać w domu, pamiętajcie - przed dotykaniem twarzy należy dokładnie umyć ręce).

Grubość skóry:
Chwytamy i unosimy fałd skóry w okolicy skroni. (to także możecie wykonać same).

Zawartość tłuszczu
Po tonizacji i umyciu skóry, należy odczekać 10 min, a następnie przyłożyć kawałek pergaminu do czoła, nosa i brody, jeżeli odciśnie się tłusta plama to skóra jest tłusta (to również możecie zrobić sami).

Mam nadzieję, że teraz idąc do kosmetyczki nie będziecie się dziwnie patrzeć na te wszystkie aparatury - one są po prostu niezbędne do dokładnego zdiagnozowania Waszej skóry, a później do dobrania odpowiednich kosmetyków oraz zabiegów.