Skóra tłusta - rozpoznanie i pielęgnacja | Marine Ladies - blog beauty i lifestyle

Skóra tłusta - rozpoznanie i pielęgnacja

Udostępnij ten post


Cześć, dziś zajmiemy się cerą tłustą. Pamiętajcie, że moje posty są dodawane co środę i to, że napiszę Wam teraz w pigułce o skórze, nie oznacza, że nie wrócę do niej później by dokładniej ją omówić. Jeżeli macie też jakieś pytania do mnie, możecie śmiało do mnie pisać, z chęcią pomogę.

1. Charakterystyka skóry tłustej

Cera tłusta jest dość gruba, ma szarożółty kolor, błyszczącą powierzchnię, rozszerzone pory i zaskórniki. Jest słabo ukrwiona, rano często blada, rzadko zdarzają się rozszerzone naczynka krwionośne.
Dobrze znosi czynniki atmosferyczne tj.zimno, wiatr, mróz i zmiany temperatury. Duży wpływ na stan tej skóry mają czynniki wewnętrzne tj.
-zaburzenia hormonalne
-napięcia nerwowe
-zaburzenia układu trawiennego
Stosunkowo późno się starzeje, w starszym wieku nie ulega przesuszeniu, dość często towarzyszą jej powikłania trądzikowe i ma nieestetyczny wygląd.

2. Pielęgnacja skóry tłustej


Podczas pielęgnacji należy zwracać uwagę na zmniejszanie grubości warstwy rogowej oraz na jej oczyszczenie, regulację pracy gruczołów łojowych i poprawę ukrwienia.
Skóra tłusta również czerpie korzyść z zastosowania kremu nawilżającego. Codzienne stosowanie podtrzymuje funkcję ochronną skory i sprawia, że łatwiej nakłada się makijaż. Należy szukać kremów z napisem „Beztłuszczowy” - takie nie blokują porów i nie tworzą zaskórników. Wokół oczu należy stosować kremy specjalnie do tego przeznaczony. Nie wolno też zapominać o szyi podczas pielęgnacji, a wiem, że wielu osobom się to zdarza, po szyi najszybciej widać oznaki starzenia.

3. Mycie

Nie stosować mydeł zasadowych, nie należy samemu usuwać żadnych zmian. Nie należy nadmiernie się opalać i stosować preparaty na bazie alkoholu. Należy ograniczyć używki i ostre przyprawy.

Skóra tłusta lubi żele i pianki do mycia twarzy o właściwościach przeciwbakteryjnych. Usuwają one nadmiar sebum, ale nie wysuszają cery. Zwykle zawierają kwasy owocowe lub salicyniany, wyciąg z oczaru wirginijskiego albo triclosan.
Dwa razy w tygodniu należy sięgać po silniej działający żel peelingujący do mycia twarzy, który głęboko oczyści pory i złuszczy obumarły naskórek. Żele i pianki najlepiej zmywać wodą przegotowaną lub mineralną. Po zmyciu żelu warto użyć antybakteryjnego toniku, np. z olejkiem z drzewa herbacianego lub wyciągiem z łopianu.