Cera Naczynkowa - rozpoznanie i pielęgnacja | Marine Ladies - blog beauty i lifestyle

Cera Naczynkowa - rozpoznanie i pielęgnacja

Udostępnij ten post


Dziś chciałabym omówić skórę naczyniową, nie będę się za bardzo rozpisywać, bo jeszcze o poszczególnych typach skóry i głębsze rady będą później, tak aby posty nie były długie, a ciekawe. Cera naczyniowa jest bardzo problematyczna, więc mam nadzieję, że trochę pomogę.

Cera naczyniowa powstaje gdy, dochodzi do przenikania czynników zapalnych przez skórę, które wywołują rumień, uczucie pieczenia i rozgrzania.
Kruche naczynia włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, pękają i pozostawiają na skórze trwałe ślady w postaci pajączków, czyli teleangiektazji, nadczerwienie może wystąpić w okolicy nosa, policzków i brody w odpowiedzi na czynniki atmosferyczne, a także w wyniku picia dużych ilości kawy, herbaty, alkoholu i palenia papierosów.

Problem naczyń może dotyczyć każdego rodzaju cery, ale najbardziej narażona jest skóra sucha, alergiczna, wrażliwa i cienka. Przyczyną powstania pajączków są zaburzenia hormonalne, dlatego występują one często u kobiet w ciąży i w okresie menopauzy, czy też zażywających tabletki antykoncepcyjne. Mogą też występować u młodzieży, w okresie dojrzewania w wyniku powtarzających się stresujących sytuacji i zawstydzenia.

Teleangiektazje mogą być też, wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania układu krążenia i wrodzonej wrażliwości naczyń krwionośnych.

Pielęgnacja

Należy unikać długotrwałego opalania, korzystania z sauny oraz długich gorących kąpieli, które powodują rozszerzenie naczyń włosowatych i ich pękanie. Nie należy myć twarzy mydłem z wodą ani pocierać skóry ręcznikiem (należy dociskać, aby wchłonąć wodę).

Należy zrezygnować z depilacji mechanicznej i peelingów mechanicznych, które mogą podrażnić skórę. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków, które powinny zawierać substancje uszczelniające i wzmacniające naczynia, filtry UV i składniki chroniące skórę przed działaniem czynników atmosferycznych, powinny przede wszystkim zawierać Wit. C, która wzmacnia i uszczelnia naczynia, jest antyoksydantem, przeciwutleniaczem, które neutralizują wolne rodniki, uszkadzają ściany naczyń krwionośnych. Powinny też zawierać Wit. K, która wpływa na proces krzepnięcia krwi, zapobiega krwotokom, likwiduje pajączki i wylewy podskórne, zmniejsza rumień i przekrwienie skóry.

Witamina PP, inaczej B3, lub kwas nikotynowy, wzmacnia naczynia, chroniąc przed pękaniem. Związki krzemu wzmacniają i uszczelniają naczynia, są stosowane w preparatach na trądzik pospolity, różowaty i w chorobach żył.

Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam osobom, które mają taka problematyczną skórę. Zalecam także wizyty częste u dermatologa w celu kontroli skóry.