Skóra wrażliwa - rozpoznanie i pielęgnacja | Marine Ladies - blog beauty i lifestyle

Skóra wrażliwa - rozpoznanie i pielęgnacja

Udostępnij ten postCześć, dziś zajmiemy się cerą wrażliwą, która potrafi sprawiać niemały dyskomfort, doprowadzając nie jedną kobietę do szewskiej pasji. Pamiętajcie, że post będzie w pigułce i powoli wdrażam wszelkie informacje, tak aby post nie stał się elaboratem. Każdy post o danym typie cery, będziecie mogli znaleźć w pasku menu z odpowiednią kategorią.

Zacznijmy od tego, że cera wrażliwa może być wrodzona lub nabyta.
Występuje często u kobiet, u których reakcje skórne zależą od cyklu miesiączkowego i stanu emocjonalnego. Jest trudna w pielęgnacji, często występuje w powiązaniu z cerą suchą, alergiczną, naczyniową i płytko unaczynioną. Może też występować, na podłożu cery tłustej, mieszanej i trądzikowej.

Objawia się uczuciem pieczenia, mrowienia, ściągania i świądu, po umyciu wodą z mydłem, stosowania niektórych kosmetyków oraz w odpowiedzi, na czynniki atmosferyczne.


Ten typ występuje coraz częściej, ze względu na obciążenie środowiska toksynami, a także w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji. Stosowanie kosmetyków o zbyt wysokiej aktywności, często niewłaściwych do typu cery i wieku. Duży wpływ na uwrażliwienie skóry ma promieniowanie słoneczne, korzystanie z solarium, przegrzanie i suchość pomieszczeń, szybkie tempo życia i stres.

Na wrażliwość skóry mają też wpływ zanieczyszczenia kurzem i pyłem, oddziaływanie włókien sztucznych na skórę, nieprawidłowe odżywianie i brak ruchu. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do ubytku wilgoci i warstwy ochronnej tłuszczu ze skóry.

Do pielęgnacji należy stosować kosmetyki przeznaczone tylko do cery wrażliwej, ponieważ nie zawierają środków, które mogą uczulać, przed zastosowaniem kosmetyków do twarzy należy przeprowadzić próbę uczuleniową (najlepiej za uchem), natomiast kosmetyków do ciała na nadgarstku.

Do mycia NIE stosować mydła, nie stosować peelingów ściągających, kosmetyków na bazie alkoholu i z kwasami owoców, oraz środków silnie pieniących się, maseczek mocno zasychających na twarzy i zbyt silne działanie preparatów.
Po umyciu nie należy pocierać skóry ręcznikiem, a jedynie lekko dociskać nim. Nie stosować wspólnych ręczników do twarzy z osobami trzecimi (nawet jeżeli to partner, dziecko itd.). Ręcznik do twarzy prać w delikatnym proszku.

Do demakijażu należy stosować mleczko (na bazie wody termalnej), śmietankę, płyn lub żel hipoalergiczny, tonik bezalkoholowy, wody termalne, które oczyszczają, nie naruszając warstwy ochronnej skóry. Znajdujące się w nich alantoina i gliceryna ukoją i nawilżą skórę. Sprawdzają się również kosmetyki z apteki, tzw. dermokosmetyki. Polecane dla tej cery toniki zawierają kojące ziołowe wyciągi (np. z melisy).
Krem powinien mieć działanie odżywczo-regenerujące. Produkty NIE POWINNY zawierać barwników i środków zapachowych.

1-2 razy w tygodniu należy wykonać peeling enzymatyczny i nałożyć maskę odżywczo-regenerującą, dodatkowo można pod nią zastosować serum nawilżające.

Do makijażu należy stosować kosmetyki hipoalergiczne o jak najbardziej naturalnych barwach, ponieważ im mniejsza zawartość barwników, tym mniejsze ryzyko wystąpienia odczynu zapachowego i alergicznego.

Latem stosować kremy z wysokim SPF.
Zimą lekkie kremy ochronne też z wysokim SPF.

Mam nadzieje, że trochę pomogłam, oczekujcie następnych postów — co środę na blogu. Zapraszam !