Typy skóry i reakcja na opalanie - fonotypy skóry | Marine Ladies - blog beauty i lifestyle

Typy skóry i reakcja na opalanie - fonotypy skóry

Udostępnij ten postCzęsto pewnie zastanawialiście się, dlaczego Wasza koleżanka / kolega opala się szybciej, podczas gdy Wy musicie opalanie wspomagać, bądź po prostu jesteście odporni, a Wasza skóra oporna na opaleniznę. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami.
W zależności od ilości, melaniny w organizmie, możemy wyróżnić w kosmetologii sześć fonotypów skóry, czyli:

I) Celtycki — skóra jest czerwono-biała z bardzo dużą ilością piegów, włosy jasne blond, rudoblond, oczy niebieskie lub jasnoniebieskie. Brak opalenizny i zawsze występują poparzenia słoneczne.

II) Europejski o jasnej karnacji — skóra jest biało-beżowa z niewielką ilością piegów. Włosy blond, jasny brąz. Oczy niebieskie, zielone, szare. Opalenizna słaba i przeważnie obrażenia słoneczne.

III) Europejski o ciemnej karnacji — skóra beżowo-brązowa, bez piegów. Włosy brązowe lub ciemnobrązowe. Oczy szare, brązowe. Występuje opalenizna i czasami oparzenia słoneczne.

IV) Śródziemnomorski — skóra brązowa. Oczy ciemne. Bez piegów. Włosy ciemny brąz, czarne. Zawsze występuje opalenizna i prawie wcale oparzenia słoneczne.

V) Skóra jest brązowa, oczy ciemnobrązowe, bardzo rzadko ulega oparzeniom, łatwo i mocno się opala. (np. mieszkańcy Iraku).

VI) Skóra jest ciemnobrązowa lub czarna, nigdy nie ulega oparzeniom słonecznym, zawsze mocno się opala. (np. mieszkańcy Afryki).

Klasyfikacja według Fitzpatricka. Był to dermatolog, który stworzył tę klasyfikację na podstawie obserwacji, reakcji skórnych po pierwszej w danym roku, ekspozycji na światło słoneczne, przez 30 minut w południe.

Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam nieco bardziej, kwestię karnacji skóry i reagowanie na promienie UV.