Skutki biologiczne działania promieni UV na skórę | Marine Ladies - blog beauty i lifestyle

Skutki biologiczne działania promieni UV na skórę

Udostępnij ten post


Cześć, ostatnio mówiłam o fonotypach skóry, dziś chcę Wam krótko opisać, jak skóra reaguje na biologiczne skutki promieni UV, mam nadzieję, ze Was to zaciekawi.


Rozróżniamy dwa rodzaje skutków biologicznych działania promieni UV na skórę i są to:
* bezpośrednie
* odległe.

1. Do bezpośrednich należy:

*Rumień — zależy od rozszerzenia naczyń i wzrostu ukrwienia skóry. Wyróżnia się rumień cieplny, który powstaje kilkanaście minut, od działania promieni podczerwonych i fotochemiczny, który powstaje w wyniku działania promieni UV, w następstwie tego rumienia, dochodzi do zgrubienia naskórka — jego złuszczenia i zbrunatnienia skóry, w wyniku zgromadzenia się w niej pigmentu ochronnego, czyli melaniny. Bardzo wysokie dawki UV, mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia komórek naskórka i skóry właściwej, co może prowadzić do martwicy tkanek.

*Opalenizna — może mieć przebieg natychmiastowy, jest to wtedy tak zwana pigmentacja bezpośrednia. Ma charakter przejściowy, występuje bezpośrednio po nasłonecznieniu, ustępuje po kilku minutach lub sekundach i może być nawet niewidoczna. Właściwa pigmentacja pośrednia ma ona względnie trwały charakter, powstaje po około 3 dniach od ekspozycji na promienie UV.

*Pogrubienie skóry — jest wynikiem zahamowań syntezy DNA komórek skóry, po kilku minutach od ekspozycji na promieniowanie UV, potem następuje zwiększony proces odnowy ze szczytem po około 2 dniach. Odnowa trwa około tygodnia i spada do normy po około 6 tygodniach.

2. Do odległych należy:

*foto starzenie (photoaging) - jest spowodowane działaniem UVa i UVb, przy czym UVb penetruje do naskórka, a UVa do skóry właściwej, a nawet tkanki podskórnej, w efekcie skóra jest pogrubiała, szorstka, nieelastyczna, zwieńczała. Pojawiają się głębokie zmarszczki, bruzdy, przebarwienia, rozszerzone pory i prosaki. Następuje zwyrodnienie kolagenu i nagromadzenie elastyny w górnych warstwach skóry. Zwykle towarzyszy elastoza, czyli zwyrodnienie włókien Kolastyny, spowodowane działaniem promieni słonecznych. Zmniejsza się ilość gruczołów łojowych i maleją zdolności obronne skóry.

*stymulacja nowotworów skóry — w wyniku działania promieni UV, głównie UVb może dojść do rozwoju raka kolczasto komórkowego, podstawnokomórkowego i czerniaka złośliwego.

Mam nadzieję, że post był przydatny i skorzystacie z wiedzy, którą Wam dawkami przekazuję.
Pamiętajcie, że możecie komentować pod postem, logując się przez Facebooka, Google, czy po prostu mailem.